květiny

18. 09. 2010 | † 11. 11. 2010 | kód autora: 1UC

Krytosemenné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Květiny)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxoboxKrytosemenné

Popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doména: Eukaryota
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Embryophyta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třídy

Krytosemenné (Magnoliophyta) je botanické oddělení řazené do říšerostlin. Název je odvozen od skutečnosti, že vajíčka jsou ukryta v pestíku, a tak se semena nachází v plodu vzniklém ze stěny semeníku. Vznikly asi v křídě, dnes jsou dominantní skupinou suchozemských rostlin.

Obsah

[skrýt]

[editovat]Evoluce

Rostlina Archaefructus (z rané křídy[1])

První spolehlivé nálezy krytosemenných rostlin se datují do křídy, tedy ke konci druhohor. Není jasné, v jakém prostředí se vznik krytosemenných odehrál – podle některých vědců na vlhkých pláních, kde jim nestínily nahosemenné dřeviny, podle jiných naopak v suchých oblastech, kde měly výhodu rostliny se semeny ukrytými v obalu. Předkem krytosemenných mohly být některé kapraďosemenné (Pteridospermophyta) nebo možná benetity (Bennettitales), ale každopádně v tom není příliš jasno.[2]

Představy o prvních krytosemenných rostlinách jsou velmi různé. Na přelomu 19. a 20. století byla populární euanthiová teorie, podle níž měly první krytosemenné rostliny oboupohlavnýkvět tvořený mimo jiné kalichem, korunou, pestíkem a tyčinkami. V té době však také vznikla pseudanthiová teorie, podle níž byly první květy krytosemenných drobné, jednopohlavné a v květenstvích (jehnědách). Tachtadžjan a Cronquist, slavní systematikové, měli ještě jiný obrázek o primitivní krytosemenné rostlině – podobala se šácholanu (Magnolia), měla oboupohlavné květy s málo rozlišeným okvětím. Světlo se do této směsi názorů pokouší vnést až fylogenetický přístup, tedy výzkum DNA: ten přesvědčivě ukazuje, že k primitivních krytosemenných z recentních rostlin patří Amborella, čeleď Chloranthaceae a leknínovité (Nymphaceae).[2]

[editovat]Charakteristika

Krytosemenné se vyznačují obrovskou variabilitou, dodnes bylo popsáno přes 257 000 druhů v 13 000 rodech a více než 400 čeledích.[zdroj?] Rostou na nejrůznějších biotopech od polárních oblastí až po vlhké tropické pralesy.

Charakterizovány jsou především reprodukčními znaky. Samičí gametofyt je redukovaný a představuje jej osmijaderný zárodečný vak. Při opylení se uplatňuje dvojité oplození, které vede k vytvoření embrya a triploidního vyživovacího pletiva - endospermu. Semena se vytvářejí v semeníku s bliznou, která hraje úlohu při klíčení pylových zrn.

[editovat]Systém

[editovat]Dříve

Krytosemenné jsou monofyletická skupina. V dřívějších taxonomických systémech postavených na základě morfologie a anatomie byly krytosemenné rostliny rozdělovány do dvou tříd:

Zatímco jednoděložné jsou charakterizovány jedinou dělohou, adventivním kořenovým systémem v důsledku brzkého zániku radikuly, stonky s roztroušenými cévními svazky, absencí sekundárního růstu, listy s paralelní žilnatinou, trojčetnými květy a pylovými zrny obvykle monosulkátními, dvouděložné mají kořenový systém s hlavním kořenem, stonky s cévními svazky v kruhu a často se druhotným tloustnutím, listy se zpeřenou nebo dlanitou žilnatinou a pylovými zrny alespoň primárně trikolpátními.

[editovat]Dnes

S nástupem molekulárních analýz jaderné, mitochondriální a plastidové DNA se ukázalo, že třída dvouděložné ve stávajícím pojetí tvoří parafyletickou skupinu, tedy skupinu nezahrnující všechny potomky společného předka. Dnešní mezinárodní kód botanické nomenklatury, postavený na kladistické klasifikaci, však používání nemonofyletických (parafyletických a polyfyletických) taxonů neumožňuje. Proto byl systém rozšířen na tři třídy:

Monofyletickou skupinou jsou v rámci dvouděložných tzv. vyšší dvouděložné (Eudicots, třída Rosopsida). Jejich hlavním synapomorfním znakem je trikolpátní pyl. Zbývající parafyletická skupina dvouděložných, označovaná jako nižší dvouděložné, představuje skupinu 5 starobylých vývojových větví - Amborellales, leknínotvaré (Nymphaeales), Austrobaileyales, růžkatcotvaré (Ceratophyllales) a větev označovanou v APG systému jako Magnoliids a zahrnující řády Canellales, Chloranthales, vavřínotvaré (Laurales), šácholanotvaré (Magnoliales) a pepřotvaré (Piperales). Používaná třída nižší dvouděložné neboli Magnoliopsida, označující tuto skupinu vývojových větví, není v souladu s mezinárodními pravidly botanické nomenklatury.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.